W składzie karm dla psów można znaleźć włókna pokarmowe. Co to takiego? I jak wpływają na organizm zwierzęcia? 

Karma dla psa

Rola włókien pokarmowych

Włókna często określane są także mianem błonnika pokarmowego. Tego typu związki pochodzą z warzy, owoców, zbóż oraz rozmaitych nasion. Wyróżniono błonnik pokarmowy, który ulega fermentacji oraz, który nie ulega fermentacji. Oba rodzaje włókien pokarmowych odgrywają ważną funkcję w procesach życiowych. 

Włókna, które nie ulegają fermentacji w przewodzie pokarmowym przede wszystkim regulują pasaż jelitowy. Błonnik pokarmowy, który ulega fermentacji zapewnia zaś uczucie sytości i zapobiega zaparciom oraz odgrywa ważną rolę w procesie przemiany materii. 

Jakie włókna pokarmowe trafiają do karm?

Odpowiednio zbilansowane karmy z dodatkiem warzyw i produktów zbożowych  zwierają wystarczającą ilość błonnika. Niektórzy producenci wprowadzają jednak do swoich wyrobów dodatkowy błonnik. Najczęściej chodzi tutaj o celulozę, włókna owsa, łuski ryżowe i kukurydziane oraz pulpę buraczaną lub pomidorową. Dodatek tych składników może być uzasadniony. Jednak zawartość takich włókien powinna być niewielka. W przypadku, gdy znajdują się one niemal na samej górze listy składu karmy, produkt nie jest pełnowartościowy. Wyizolowane włókna są bowiem wtedy po prostu tanim wypełniaczem zastępującym bardziej wartościowe składniki. 

Porady dostarcza sklep Zoocentrum24.pl - lider w sprzedaży karmy dla psów