W składzie karm dla psów, oprócz mięsa i jego pochodnych oraz warzyw i zbóż, znajdziemy również szereg dodatkowych składników. Wśród nich znajdują się cenne minerały i włókna pokarmowe. Zawarte są tutaj jednak także typowo sztuczne składniki. Chodzi o barwniki, polepszacze smakowe i zapachowe oraz substancje konserwujące. 

Karma dla psa

Sztuczne barwniki

Barwniki dodawane do karm dla psów przede wszystkim mają zrobić wrażenie na kupujących, ponieważ dla psa nie mają większego znaczenia. Sztuczne substancje pozwalają uzyskać na przykład czerwone czy zielone kulki. Odcień czerwony najczęściej kojarzy się nam z dużą zawartością mięsa. Prawdą jest jednak, że kolorów dodają karmom właśnie sztuczne barwniki, a nie mięso, marchewka, pomidory, groszek czy szpinak. 

Konserwanty

Kolejną grupę dodatków do karm dla psów stanowią popularne konserwanty. Obecnie tak naprawdę trudno szukać produktów, które nie zawierałyby tego typu substancji przedłużających znacznie świeżość i termin do spożycia. Do karm dla psów trafia na przykład kwas cytrynowy. Warto jednak zwrócić uwagę, aby w produkcie znalazły się bardziej naturalne konserwanty. Chodzi tutaj o wyciąg z rozmarynu czy witaminę E. Stosunkowo nieszkodliwy jest również kwas askorbinowy. 

Polepszacze zapachu i smaku

W wielu karmach dla psów nie zabrakło również polepszaczy smakowych i zapachowych. Ich duża zawartość najczęściej oznacza niską jakość produktu. Substancje te mają bowiem pobudzić węch psa i skłonić go do zjedzenia karmy, która zwyczajnie jest dla niego niesmaczna. Duża zawartość aromatu bekonu, mączki z wątroby, zapachu dymu, bulionu czy suszonego selera wiąże się z nie najwyższą jakością podstawowych składników karmy. 

Porady dostarcza sklep Zoocentrum24.pl - lider w sprzedaży karmy dla psów