Z karmami dla zwierząt powiązane jest pojęcie popiołu. Co tak naprawdę mówi owo tajemnicze oznaczenie? I dlaczego w ogóle jest używane?

Karma dla psa

Zawartość minerałów

Popiół określa ilość minerałów znajdujących się w konkretnej karmie dla psów. Chodzi tutaj o cenne dla zdrowia zwierzęcia makroelementy – fosfor, wapń, sód, potas, magnez, czy chlor. Pod uwagę brane są również pierwiastki występujące jedynie w śladowych ilościach, czyli żelazo, miedź, kobalt, jod, selen. 

Określenie popiołu związane jest z procesem spalania karmy w celu dokładnego zbadania zawartych w niej minerałów. 

W jakim celu przeprowadzana jest analiza?

Zawartość popiołu w karmie dla psów pozwala określić ilość minerałów. Znaczenie ma to przede wszystkim, dlatego że zwierzęta potrzebują do prawidłowego funkcjonowania odpowiedniej ilości tych składników. Brak makroelementów może prowadzić do upośledzenia funkcji życiowych psa. Wpływają one między innymi na budowę szkieletu, funkcjonowanie układu nerwowego czy mięśni. Jednocześnie podobny efekt daje za duża zawartość minerałów w codziennej diecie. Dlatego producenci karm określają zawartość popiołu w karmie – prawidłowa wartość powinna wynosić tutaj około 5-9 procent. 

Porady dostarcza sklep Zoocentrum24.pl - lider w sprzedaży karmy dla psów