Producenci karm dla psów często dodają do nich zboża. Większość z nas doskonale wie, że podstawowym składnikiem odżywczym dla tych zwierząt jest mięso. Co jednak warto wiedzieć o zbożach?

Karma dla psa

Dlaczego karma ze zbożem nie jest pełnowartościowa?

Producenci karm dla psów najczęściej wykorzystują pszenicę, ryż, kukurydzę oraz sorgo. Problemem jest jednak to, że system trawienny psa różni się od systemu trawiennego człowieka. Psy w ogóle nie trawią nieprzetworzonych zbóż, ponieważ ich organizm nie wytwarza potrzebnych do tego enzymów. Jednocześnie zęby tych zwierząt nie są przystosowane do rozdrabiania tego typu pokarmu. Pies nie przyswoi więc białka roślinnego. Odpowiednie przetworzenie zbóż pomaga jednak układowi trawiennemu psa przyswoić zawarte w nich białko. Zboża dodane do karmy muszą więc być zmielone lub uprzednio poddane działaniu specjalnych enzymów. 

Jakie zboże wybrać?

Odpowiednio przetworzone ziarna zbóż układ trawienny psa będzie w stanie w pewnym stopniu przyswoić. Najbardziej wartościowy jest tutaj ryż, który przyswajany jest w około 70 procentach. Ale już białko pochodzące z kukurydzy zwierzę przyswaja w zaledwie 55 procentach. Warto zwrócić uwagę jednak na to, że ziarna zbóż zawierają niewiele potrzebnych psu aminokwasów, a dużo węglowodanów.  

Porady dostarcza sklep Zoocentrum24.pl - lider w sprzedaży karmy dla psów